FarmVille

V této kategorii „facebook aplikace“ si budeme postupně představovat nejoblíbenější hry a aplikace na facebook.com. Jednou z nich je hra FarmVille, na kterou se zaměříme dnes.

Zynga

Tuto hru má na svědomí firma Zynga, která je také autorem úspěšných her Mafia Wars a Zynga Poker. Firma Zynga tvoří tak návykové a úspěšné hry, že si dokázala získat třetinu aktivních uživatelů sítě facebook.com, což je asi 93 milionů aktivních hráčů měsíčně. Hra FarmVille se stala nejhranější online hrou na světě.

Dost ale bylo statistik.

FarmVille

Co je vlastně FarmVille?

V této strategické hře se stáváte farmářem a vaším úkolem je, starat se o vaše pole a rozvíjet ho. Můžete pěstovat nejrůznější plodiny a také chovat hospodářská zvířata. Čím víc máte „zkušeností“, tím víc máte možností. Zkušenosti získáváte téměř za jakoukoliv akci ve hře. Získáváte také finanční a bodové prostředky a to buď pouze časem ztráveným ve hře, nebo prodejem vypěstovaných surovin. Ty zase utrácíte za nové vymoženosti, které vám pomohou vypěstovat víc, nebo za estetické doplňky a stavby.

Ve hře se skrývá spousta roztomilých prvků, můžete adoptovat koťátko, pěstovat třeba vodní meloun, nebo si pořídit traktor. Hráči si mohou mezi sebou navzájem vypomoct, jako sousedi, ale především se předhánět, kdo bude lepší. To vás má vyburcovat k pečlivému starání se o svou farmu. Díky přátelům vás také bude hra velmi dlouho bavit. S tím jsou také spojená jistá rizika, na které bych rád upozornil.

Závislost

Na této virální hře je velmi snadné  vybudovat si závislost. Nerad bych z toho dělal něco rizikového, kdo má zdravý rozum a sebeovládání, ten se uhlídá i v rizikovějších případech. Je ale třeba brát v potaz, že Zynga je obchodní firma, která to dělá pro peníze a tak je samozřejmě kladen důraz na to, abyste si kupovali virtuální peníze a předměty za skutečné peníze ze skutečné kreditky. Strategicky je hra s každým levelem obtížnější a pokud si pořizujete spíš estetické hezké věci, brzy vám virtuální penízky dojdou a možnost utratit skutečné peníze dost láká.

Učební pomůcka

Abych ale nebyl jen kritický, musím uznat, že každá podobná strategická hra učí děti přemýšlet nad utrácením za aktiva a pasiva. Hráč se naučí, že když bude utrácet za nesmysly, které pouze dobře vypadají, brzy prohraje. Naučí se, že je třeba utrácet za věci, díky kterým vyděláte víc, čiliže aktiva. Tohle by se podle mě mělo učit už na základních školách.