FishVille

FishVille je on-line hra od společnosti Zynga, kterou můžete hrát přímo na Facebooku. Jak už název napovídá, ve hře se jedná výhradně a jen o rybičky. Když hru započnete, dostanete na výběr ze 4 typů pozadí a písku do vašeho budoucího akvárka. Pokud máte akvárko již vytvořené, můžete začít s nakupováním rybiček. V obchodě jich najdete opravdu spoustu, od nejlevnějších až po ty velmi drahé a exluzivní. Když máte vybráno, stačí rybičky nakrmit a oni už nám hezky porostou a budou postupně v průběhu času dosahovat vyšších a vyšších úrovní. Čím vyšší úroveň rybičky máte, tím více za ní následně při prodeji dostanete peněz a zkušeností.

Fishville ale není jenom o tom pěstovat obrovské množství rybiček. Vaše akvárko si můžete vylepšovat pomocí různorodých předmětů, které nakoupíte v obchodě – stejně jako rybičky. Nakonec si svoje akvárko vyladíte tak, že se vám začne skutečně líbit. Pokud máte již dostatečnou úroveň a dostatek peněz, můžete svoje akvárko upgradovat na vyšší kapacitu. Kapacita začíná u každého akvárka vždy na 15 rybičkách, následuje 25,30,35 a nakonec 40 rybiček. Každý upgrade je s každým dalším akvárkem dražší a dražší. Další akvárka si můžete koupit také pouze po dosažení určité úrovně, určitého kapitálu a také určitého počtu „reálných“ kamarádu, kteří hrají na Facebooku také FishVille. Na začátku to jde vcelku rychle, ale později už to není tak jednoduché. Pokud se vám nechce čekat na spoustu potřebných kamarádů, nebo na herní peníze, můžete si všechny tyto věci vykompenzovat reálnými penězi, za které si můžete kupovat nová akvárka, herní peníze, speciální rybičky, speciální předměty, nebo třeba speciální krmivo pro rybičky, aby rostly rychleji.

FishVille poslední dobou nabídlo i funkci Fish Arena. Je to speciální bojové akvárko, kde si chováte svoje bojové rybičky. Následuje cáhodlouhý seznam bojových rybiček, tříděný podle úrovně a schopností vašich bojových rybiček. Rybičky z tohoto seznamu musíte postupně jednu po druhé vyřazovat, aby jste dosáhli vyššího „bojového levlu“ a mohli jste si do svého predátorského akvárka umisťovat podpůrné předměty, které vylepšují buď vlastnosti vašich rybiček, nebo snižují vlastnosti soupeřových rybiček. Každá rybička má 4 hodnoty: život, IQ, agilitu a sílu. Tyto hodnoty se zvyšují asi o jednu jednotku za 48 hodin. Poslední 3 rozhodnou mezi vítězstvím a prohrou, protože jediné tyto vlastnosti jsou porovnávané mezi vaší rybičkou a soupeřovou rybičkou. Rybičky zde také můžete za reálné peníze dopovat. Můžete jim dodávat životy, sílu, IQ i agilitu. Za reálné peníze si můžete přikoupit dokonce speciální nepřekonatelné rybičky a vysoce podpůrné předměty. Škoda jen, že můžete soupeřit pouze s rybičkami, jaké naprogramovali lidi ze Zynga a né třeba s kamarádovými rybičkami.

Fishville nabízí i možnost malé interakce s vašimi reálnými přáteli, kteří hrají také Fishville na Facebooku. Můžete jim například posílat dárky, které občas bývají opravdu užitečné – například dopingové krmení, které je jinak k mání pouze za reálné peníze, velmi drahé předměty, za které po jejich prodeji můžete dostat velmi mnoho peněz. Můžete jim chodit umývat akvárka, krmit jejich rybičky, nebo jim regulovat teplotu vodu podle potřeby.

Fishville zná asi každý, kdo si otevřel tento článek. A kdo ne, tak už si hru neotevře, protože by to asi už býval dávno udělal…:) Ale kdyby náhodou, rozhodl jsem se částečně popsat základní uživatelské rozhraní hry.

V pravém horním rohu je ovládání muziky, zvuků, možnost přepnutí do fullcreen režimu a možnost pořízení screenshotu, který se vám následně automaticky uloží do vašeho fotoalba na profilu. Dále vpravo můžete vidět stav vašeho konta a hned pod ním nabídku nákupu hrací měny za reálné peníze. Vedle pole se stavem konta je pak počet Sand Dolarů, které si právě kupujete za reálnou měnu a pomocí kterých si kupujete zvýhodněné předměty. Dále vpravo je pole informující o vaší úrovni a počet dosažených expů. Úplně vpravo nahoře je název vašeho akvárka (nyní rozmazán), a všechny podrobnosti kolem něj. V levém dolním rohu je okénko Daily Fish – ryba pro tento den, kterou můžete pouze dnes poslat svým kamarádům. Pak už to nepůjde. V prvo od tohoto okénka je 5 vašich ve hře nejúspěšnějších kamarádů společně s pobídkou k tomu, aby jste pozvali další. V „hvězdicích“ u jejich fotek vidíte jejich úroveň, číslo pod fotkou je počet jimi dosažených expů. Dále pod tímto číslem je tlačítko Send gift – poslat dárek. No a jako poslední zmíním ovládací lištu v pravém dolním rohu. Tam je 6 ikonek. Levá horní – universální nástroj, prostřední horní – krmení rybiček, pravá horní – výlov a prodej rybiček, levá spodní – seznam achievmantů, prostřední dolní – obchod, pravá dolní – seznam vámi obdržených dárků. Nad menu je ještě nabídka My tank – moje akvárka. V závorce vidíte počet vašich akvárek a po rozkliknutí této nabídky si mezi nimi můžete přepínat.

Fishville bych hodnotil jako jednu z těch povedenějších blbostí, protože i dnes, po roce existence si udržuje milióny aktivních hráčů a desítky miliónů aktivních akvárek i se stovkami miliónů aktivních rybiček v nich…:) Já rybičky hraju příležitostně, spíše když je období, kdy mám čas na to každý večer rybičky obstarávat. Mám ale kamarády, kteří rybičky vesele paří už slušnou dobu a jejich úrovně ve hře jsou až obdivuhodné… Viď Vojto (úroveň 75) a Michale (úroveň 65)…